חיפוש
  • חיים מחשבים

לעבור את החורף בשלום

יש בהחלט כמה דברים פשוטים שתוכלו לעשות כדי להבטיח שהמחשב שלכם יעבור בשלום את החורף. הזמן הנכון הוא בדיוק עכשיו, בהפוגה שאחרי הגשמים הראשונים ולפני שאנחנו נכנסים לעיצומו של החורף.

בשלב ראשון, יש להרחיק את המחשב מאדן החלון, מהקירות ומהרצפה - בזה כבר תשפרו משמעותית את סיכויי ההישרדות שלו במקרה של טפטוף, הצפה, או רטיבות בקיר. ההפרדה מהרצפה חשובה גם כדי לצמצם את הסיכונים הקשורים להפרעות ברשת החשמל ולקצרים; אם המחשב שלכם מונח כיום ישירות על הרצפה, הוסיפו שטיח גומי או מבודד אחר תחתיו.

בשלב השני, יש לבחור למחשב מיקום שיבטיח שלא יהיה מונח קרוב מדי למקור חום כמו מזגן, תנור או רדיאטור. הקור הישראלי, כשלעצמו, פחות מסוכן למחשב (אלא אם כן אתם גרים באחד מהאזורים בארץ בהם הטמפרטורות צונחות אל מתחת לאפס).

בשלב השלישי, רצוי שחשמלאי יבדוק ויתקן - על-פי הצורך –לבדוק את השקעים, ההארקות, ומפסק הפחת ("מפסק נגד התחשמלות"). להשקיע עוד כמה מאות שקלים שאלו את החשמלאי על המוצר הישראלי "משגוחן", שנותן הגנה מעט טובה יותר על כל רשת החשמל הביתית.

כמובן, חשוב לחבר את המחשב לשקע חשמל תקין, רחוק ממכשירים בעלי צריכה גבוהה (מזגן, תנור, קומקום חשמלי, תאורת הלוגן), תוך שימוש מינימלי במתאמים, מפצלים ומאריכים למיניהם.

חשוב לדעת שדווקא ההפרעות הקלות והלא-מורגשות באספקת החשמל, שמהוות כ-75 אחוזים מסך ההפרעות, עלולות להזיק לפריט החומרה הכי יקר שלכם (המסך) ולהתקן החומרה שמאחסן את היקר לכם מכל (הדיסק הקשיח).

אל תתפשרו: קנו אל-פסק

הסכנות הכי גדולות למחשב קשורות ברשת החשמל. כשמדובר במחשב שולחני, שמחובר לחשמל כמו בחבל טבור, מספיק לעיתים שיבוש קל וקצת חוסר מזל כדי לגרום לאובדן מידע בהיקף קטסטרופלי.

יש בשוק כמה סוגים של אמצעי הגנה למחשב מפני הפרעות באספקת החשמל, במחירים שמתחילים מעשרות שקלים בודדות. חלקם חסרי תועלת ואחרים בעלי תועלת מסויימת, אבל את ההגנה הטובה ביותר, בלי צל של ספק, יעניק לכם מכשיר אל-פסק (UPS, ראשי תיבות של Uninterruptible Power Supply).

במקורו, נועד האל-פסק לשמש כתחליף זול לגנרטור, שבזמן הפסקת חשמל נכנס לפעולה ואיפשר להמשיך להשתמש במחשב באמצעות סוללה. יתרון בולט נוסף של המכשירים האלה, שעם השנים הוזלו והפכו הרבה יותר קומפקטיים ומתוחכמים, הוא שהם חוצצים בין המחשב לבין רשת החשמל ולכן יכולים לשמש כדי להגן עליו מסוגים נוספים של איומים חשמליים

0 צפיות

Heading 1

  • Facebook Social Icon